Poptávka

Stálá výstava obrazů Lenky Jurečkové

Slovácká galerie vín je stálou výstavní a prodejní expozicí děl slovácké malířky Lenky Jurečkové. Přijďte si u sklenky vína prohlédnout úžasné obrazy s folklorní a krajinnou tematikou slováckého regionu.
Obrazy Lenky Jurečková ve Slovácké galerii vín v Kyjově Obrazy Lenky Jurečková ve Slovácké galerii vín v Kyjově Obrazy Lenky Jurečková ve Slovácké galerii vín v Kyjově Obrazy Lenky Jurečková ve Slovácké galerii vín v Kyjově

O Lence Jurečkové

Narodila se v Kyjově (v r. 1977), absolvovala pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor výtvarná výchova – český jazyk. Následně studovala malbu na PdF Masarykovy Univerzity v Brně. Žila a pracovala ve Bzenci, učila výtvarnou výchovu na základní umělecké škole ve Veselí nad Moravou. Nyní žije v Praze.

Lenka Jurečková připravila kolem 30 autorských výstav v různých městech v České republiky, ale i v zahraničí (Slovensko - Trenčín, Mongolsko - Ulánbátar). Z tuzemských výstav je třeba zmínit zejména Bzenec, Veselí nad Moravou, Velká nad Veličkou, Hodonín, Brno, Kyjov, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Buchlovice, Dobříš, Praha (Senát Parlamentu ČR), Kolín, Opava, Bukovany, Strážnice, Hroznová Lhota a další. Zúčastnila se kolektivních výstav: Setkání - stretnutie v Uherském Hradišti a v Trenčíně, Bzenecký salón.

Výtvarnou tvorbu Lenky Jurečkové tvoří zejména obrazy, monotypy, akvarely a kresby. Je inspirována živým folklorním děním, magickou krajinou jihovýchodní Moravy a přilehlých regionů západního Slovenska. Niterné prožitky z produkcí lidových muzikantů, tanečníků a zpěváků přetavuje expresivní ale i lyrizující zkratkou do svých výtvarných děl. Její obrazy jsou oproštěny od popisných detailů, i když zachovává charakteristické znaky zachycovaných regionů (kroje, tance).

Výtvarný projev Lenky Jurečkové vychází z jisté kresebné linky naplněné roztančeným rytmem barevných ploch, tu sepnutých do razantních akordů až kubizující konstrukce, tu vláčně baladicky uvolněných. Spektrum zemitých barev často nese i symbolizující informaci a dodává obrazům dramatický náboj nebo poetickou atmosféru.

Obrazy Lenky Jurečkové jsou mostem, který současníkům přenáší odkaz generací našich předků (se všemi magickými souvislostmi lidových písní, tanců a obyčejů) v jeho živé podobě.